Šventoji Agota laikoma Katanijos miesto globėja. Tikintieji ją vadina saugotoja nuo ugnikalnio lavos, kuri laikas nuo laiko išsiveržia iš nerimstančios Etnos. Pasak legendos, Katanijoje gimusi mergina, net ir kankinama, neišsižadėjo savo krikščioniškojo tikėjimo. Apie 250 m. e. m. ji buvo žiauriai nužudyta ir tapo šventają kankine.
Praėjus lygiai metams po jos mirties, staiga išsiveržus ugnikalniui, miestui iškilo grėsmė. Apimti siaubo gyventojai ėmė prašyti jaunosios kankinės užtarimo, kad apsaugotų nuo sunaikinimo. Šventoji Agota išklausė maldas ir kaitrios lavos upės nustojo tekėti. Nuo to laiko jos pagalbos šaukiamasi kaskart, kai tik Etna pabunda ir ima ugnies gaivalu grasinti miestui. Bet kas ir kodėl Agotą pavertė kankine?
Kai kurie jau tapo ikoniniais ir dažnai atsiduria keliautojų asmenukėse. Pavyzdžiui, norint nusifotografuoti prie įžymiojo Dmitrij Vrubel „Broliško bučinio“, reikia pastoviniuoti kokias penkias – septynias minutes, kad galėtum gauti „laisvą plotą“. Menininko iš Rusijos piešinys turi nerealų „pasisekimą“. Jame vaizduojamas sovietų lyderis Leonidas Brežnevas, draugiškai „įsisiurbęs“ į lūpas socialistinės Vokietijos lyderiu Erikui Honekeriui.
Iš kilmingos ir turtingos šeimos kilusia mergina, susižavėjo romėnų konsulas Kvincianas. Jis kelis kartus prašė Agotos tekėti. Tačiau mergina tvirtai atsisakydavo. Ilgainiui Kvinciano širdyje meilė virto akla neapykanta. Pasinaudojęs valdžios galia, konsulas pažemino ją, priversdamas tarnauti romėnų deivei Vestai ir tikėjosi, kad mergina išsižadės krikščionybės.
Bet jos tikėjimo nepakeitė nei įkalinimas, nei žiaurūs kankinimai, kai įširdęs konsulas, liepė nupjauti merginai krūtis. Galiausiai atstumtas gerbėjas liepė Agotą nužudyti. Šaukdamasi Dievo malonės, ji lėtai mirė degdama ugnyje. Tokia šventosios mirtis tikintiesiems primena viską deginančią lavą. Todėl jie prašo Šv. Agotos užtarimo, kai tik miestui iškyla grėsmė.
Tikriausiai esate ragavę Lietuvoje, per šventųjų atlaidus saldumynų: cukrinių lazdelių, apvyniotų blizgančiais popierėliais ar gaidelio formos saldainių ant pagaliukų? Katanijos gyventojai taip pat turi skanumynus, kurie būdingi būtent vienai ar kitai šventei.
Vasario pirmąją savaitę čia vyksta Šventosios Agotos atlaidai, kurie trunka tris dienas. Žmonių susirenka tiek daug, kad jų skaičių lenkia tik dvi šventės pasaulyje – Didžioji savaitė Sevilijoje ir Corpus Christi festivalis Kuske, Peru. Taigi, preliminariai mieste apsilanko apie milijoną žmonių (!). Procesija apkeliauja Šv. Agotos kankinystės vietas ir seniausias miesto gatves. O tuo tarpu parduotuvių prekystaliai lūžta nuo saldumynų, susijusių su Katanijos globėjos istorija.
„Cassatella di sant’Agata“ pyragaičiai savo forma panašūs į moters krūtis. Jie taip primena istoriją apie kankinystę ir žiaurų merginos krūtų nupjovimą. “Olivette di Sant’Agata” savo išvaizda primena alyvuoges. Pasak legendos, konsulo Kvinciano sargybinių persekiojama mergina, stabtelėjo atsikvėpti prie alyvmedžio, kuris ją paslėpė nuo sargybinių žvilgsnių ir pamaitino savo vaisiais.
Ieškodami lauktuvių, prisiminkite šią istoriją ir “Olivette di Sant’Agata”. Tai gali būti puiki Jūsų įspūdžių apie Siciliją pasakojimo pradžia, kai susirinksite su draugais ar artimaisiais.
Tai tik viena iš istorijų, kurias rasite GUIDE 24/7 programėlės maršrute :https://www.guide24-7.lt/audio-gidai/val-di-noro-slenis-barokas-ir-vyndaryste/.Daugelis mūsų patirčių, įdomių faktų bei tikrų istorijų sugulė į maršrutus po Europos miestus ir regionus. Bet to nepakako – norėjome juos suskaitmeninti, įgarsinti ir padaryti patogesnius keliautojams. Taip atsirado lietuviškai kalbanti programėlė GUIDE 24/7. Šiandien 20 paruoštų maršrutų su lankytinų vietų įtraukiančiomis istorijomis, rekomendacijomis bei rašytine informacija laukia keliautojų. Parsisiųsti programėlę gali NEMOKAMAI iš Google Play (bit.ly/3Xs12He) arba App Store (bit.ly/46eGgyW).
Keliaukite laisvai, išmaniai ir įdomiai!
Linkėjimai iš Katanijos miesto,
Inesa.