Ne paslaptis, kad Vokietijos vizitine kortele tapo…dešrelės. Šis mėsos gaminys, dažnai matomas ant mūsų tautiečių stalo, kilo Frankfurto, o štai ,,Currywurst” kilmė siejama su šalies sostine Berlynu. 1949 metais, namų šeimininkė Hera Heuwer su tuo metu Berlyne rezidavusiais britų kariais padarė mainus. Stipriuosius gėrimus ji iškeitė į Vorčesterio padažą ir kario miltelius. Šiuos ingredientus ji susimaišė su kitais prieskoniais ir pateikė namiškiams šalia keptų dešrelių. Naujas patiekalas turėjo pasisekimą, todėl Vakarų Berlyne netrukus ji atidarė kioską ir ėmė prekiauti dešrelėmis su savo ypatinguoju padažu. Šią vietą ypač pamėgo statybininkai, kurie atstatinėjo po antrojo pasaulinio karo nuniokotą Berlyną. Sumanioji Herta Heuwer 1951 m. savo padažą užpatentavo ir pavadino jį ,,Chillup”. Kai pardavimai pasiekė per 10,000 dešrelių porcijų per savaitę, ji atidarė nedidelį restoraną, kuris veikė iki 1974 m.
2013 m. birželio 30 d. buvo švenčiamas p. Heuwer 100 – asis gimtadienis. Pagerbiant jos indėlį Berlyno populiarinimui, miesto valdžia memorialine lenta įamžino atminimą. Rytiniame Berlyno Prenzlauerberg rajone lentelė žymi vietą, kur kadaise stovėjo ponios Heuwer kioskas.
Paklausite, o kur galima šiandien Berlyne paragauti tikrų vietinių ,,CurryWurst” dešrelių? Seniausia išlikusi vieta, prekiaujanti šiuo patiekalu – tai ,,Konnopke’s Imbiss”. Kioskelis šioje vietoje veikia nuo 1960 m. Jeigu prancūzai pasipiktintų dešrelių deriniu su šampanu, tai Berlyno gyventojams tai visiškai normalus reiškinys. Tokio neįprasto derinio galima paragauti Berlyno Mitte rajone įsikūrusiame ,,Dom Curry”. Toks maisto variantas buvo pasiūlytas ir man, vakarienės metu prieš skrydį, viešbutyje, šalia Berlyno oro uosto. Nuosiširdžiai prisipažinsiu – tikrai derinys keistokas. O štai ,,Curry 36″ laikomas ikoniškiausiu ,,CurryWurst” kiosku Berlyne. Mehringdamm gatvė Kreuzberg rajone dieną ir naktį sausakimša nuo žmonių, kurie tarsi dalyvauja daugiakultūriniame konkurse: stovi eilėje prie šio legendinio Berlyno patiekalo arba prie Mustafos daržovių kebabų. Panašu, kad Berlyno dešrelės įgyja didelį populiarumą. Jų galėjau rasti visur, kur tik teko man apsilankyti: nuo muziejų, metro stočių iki vieno didžiausio Europos teatrų ,,Friedrichstadt – Palast”.
Tai tik viena iš istorijų apie Berlyną. Daugelis mūsų patirčių, įdomių faktų bei tikrų istorijų sugulė į maršrutus po Europos miestus ir regionus. Bet to nepakako- norėjome juos suskaitmeninti, įgarsinti ir padaryti patogesnius keliautojams. Taip atsirado lietuviškai kalbanti programėlė GUIDE 24/7. Šiandien jau 18 paruoštų maršrutų su lankytinų vietų įtraukiančiomis istorijomis, rekomendacijomis bei rašytine informacija laukia keliautojų. Parsisiųsti programėlę gali NEMOKAMAI iš Google Play (bit.ly/3Xs12He) arba App Store (bit.ly/46eGgyW).
Keliaukite laisvai, išmaniai ir įdomiai!
Su vasariškais linkėjimais iš Berlyno,
Inesa.
Sekantis straipsnis apie Berlyną: https://askeliauju.lt/ddr-muziejuje-2/